Lista över Mathantverkare på Åland

KategoriFöretagE-postProdukter
BageriAnnikas Hembageriannikas.hembageri@aland.netHemvete, ciabatta, morotsfrallor, kanelbullar
BageriBAKAdreamteam@baka.axBröd, bakverk, hemvete, Slottslimpa, kanelbullar
BageriBrödbitenbrodbiten@aland.netBröd, bakverk, tårtor, bakelser, surdegsbröd
BageriIngeborgs bagerianneli.karlsson@aland.net Svartbröd, hemvete
BageriJohannas Hembaktainfo@johannashembakta.axBröd, bullar andra bageriprodukter
DryckerGrannasinfo@grannas.axÄppelmust
DryckerÖfvergårdsinfo@ofvergards.axSortren äppelmust, Glögg. Mustprovning
DryckerKombuchafabriken Åland Ab
linus.guseff@gmail.comKombucha samt jämförbara produkter(kombucha bryggd i åländsk äppelmust)
FiskSommarö gårdinfo@sommarogard.axFisk, lamm
FiskVästerro Absmakrikt@vasterro.comFärsk, förädlad fisk
Frukt, BärNinas Trädgårdninastradgard@aland.netHavtornsprodukter
Frukt, BärSeaflowera.seaflower@yahoo.comHavtornsprodukter vilda buskar, honung, jordärtskockar, grönkål. Permakultur
Frukt, BärUtgård-Havtorn, Hantverkagneta.w@aland.netHavtornsprodukter odlade bär. Egenodling
Frukt, BärÅlands Delikatesseralands.delikatesser@aland.netProdukter på vildhavtorn, tranbär, fläder, maskroos
Frukt, BärSnäckö fruktsnackofrukt@gmail.comÄppelprodukter, delikatesslåda
Frukt, BärÖfvergårdsinfo@ofvergards.axÄppelprodukter, andelsjordbruk, äppelsafari, mathantverk
Frukt, BärKarl-Ers Fruktfrukt@aland.netÄppel, äppeljuice, päron, jordgubbar
Frukt, BärGrannas Äppeljan@grannas.axÄppel,
Frukt, BärChilibolaget
info@chilibolaget.ax
Fermenterade chiliprodukter, chilisåser
Frukt, BärFredChill TM OYinfo@fredchill.axChiliblandningar
GrönsakerSolklarteko@solklart.axEko grönsaker, frukt, mathantverk
GrönsakerPepitas Syradeasadarby@gmail.comEko. Fermenterade grönsaker
HonungMar Bi Backenmaritwiklov@hotmail.comHonung
HonungWätteros Gårdwatteros@watt.axHonung
HonungÅland Honeyalandhoneyben@gmail.comHonung
HonungÅländska binmatejsuchy@gmail.comHonung
HonungAB Norrängens Biprodukternorrengs@aland.netHonung, marmelader, nektar mm
HonungÖfvergårdsinfo@ofvergards.axHonung
KryddorAnnelundannelund.aland@gmail.comEko. Örtsalt, kryddblandningar
KryddorBolstaholms Gårdinfo@bolstaholm.axKryddblandningar
KöttNygårds Skogsgrisarronja.brenner@aland.netGriskött från utegrisar
KöttBolstaholms Gårdinfo@bolstaholm.axHängmörat biffkött, köttpaket, korv, kryddor, Bolstaholmsburgare
KöttMarskogens Lammmarskogens@aland.netLamm, korv, charkprodukter. Eko-certifierat styckeri
KöttMarskogens Lammmarskogens@aland.netRöker kött åt kund.
KöttSommarö gårdinfo@sommarogard.ax
Eko. Lamm
KöttWätteros Gårdwatteros@watt.axEko. Getost, killingkött, lamm, honung
MejeriMattas Gårdsmejerigardsmejeri@mattas.axEko. Ostar, yoghurt, glass
MejeriWätteros Gårdwatteros@watt.axEko. Getost, killingkött, lamm, honung
MjölÖverängs Kvarn Aboverangskvarn@gmail.comEko. Mjöl, gryn och pasta
OljorÖverängs Kvarn Aboverangskvarn@gmail.comEko. Rapsolja
SnacksÖverängs Kvarn Aboverangskvarn@gmail.comEko. Fullkornssnacks
Streetfoodvaffelrakan@outlook.comVåffelraka
StreetfoodBolstaholms Gårdinfo@bolstaholm.axBolstaholms-burgare